Заміна електропроводки в квартирі своїми руками
Немає нічого вічного! Проходить час і те, що колись було новим, приходить в непридатність і потребує ремонту. Те ж відноситься і до квартир. Коли термін експлуатації інженерних систем закінчився, в тому числі електропроводки, вони можуть дати збій. У результаті потрібні додаткові витрати на їх тимчасовий ремонт. Рішення цієї проблеми складається в капітальному ремонті квартири, який слід починати власне з заміни електричної проводки.
Раніше проводка виконувалася з алюмінієвого дроту. Але з часом його якість змінилася в гіршу сторону, і його використання стало неможливим. Практика показує, що ізоляція стає ламкою і провід перетирається. Це в більшості випадків і стає причиною замикань і пожеж.
Зараз для проводки використовується провід з мідною серцевиною.
Він якісніше, але в місцях з'єднання з алюмінієвої проводкою може окислюватися, грітися і перегорить. Не варто забувати про цю особливість.
Проблема не виникла б, якщо в квартирі не використовувалося безліч нових електроприладів. Їх кількість продовжує збільшуватися, отже, вибиває пробки (це в кращому варіанті), мережа перевантажується і, рано чи пізно перестає працювати. Оптимальним рішенням в цьому випадку буде заміна старої проводки на нову.
Починати слід з розстановки електроприладів і місць їх підключення. Все це зарисовывается і робиться креслення-схема, щоб потім не заплутатися і не наробити дурниць.
Після – чиста математика. У кожного електроприладу є своя потужність, при якій він працює. Ця інформація є як в інтернеті, так і на упаковці або паспорті продукції. Далі, для кожної кімнати робиться підрахунок підключаються елементів та їх сумарною навантаження. Відповідно отриманого значення (бажано з запасом) і підбирається перетин дроту. У більшості випадків приймається, що для навантаження в 1 кВт потрібно провід перетином 1,57 мм2.
Проводку для кухні краще всього робити окремо від решти приміщень в квартирі. Тут навантаження більше, і якщо зробити підключення до одного автомату, то можливі перегорання дроти та інші неприємності. Розетки слід встановлювати окремо для холодильника, телевізора і кухонної техніки. Не варто забувати про вимикачі і його правильній установці. Він повинен роз'єднувати фазу. У такому разі напруги на обох контактах патрона у вимкненому стані не буде.
Так звану фазу можна визначити, якщо використовувати фазоискатель. Це, швидше за все, буде викрутка з зовнішньою ізоляцією і неоновою лампочкою всередині. Якщо піднести викрутку до оголеного дроту і лампочка засвітиться, значить, це і є фаза або плюс. В іншому випадку, коли лампочка не світиться, провід вважається нульовим.
Дуже важливим моментом є пристрій заземлення квартири. Це своєрідний контур з додаткового проводу, який обов'язково повинен бути замкнутий. Як заземлення забороняється використовувати металеві частини будівлі, і систему опалення.
Для того щоб не було поразки струмом, встановлюється так зване пристрій захисного відключення (скорочено УЗО). Як тільки в електромережі витік або перевантаження, прилад автоматично відключає напругу.
Коли справа дійшла до монтажу, варто забути про старі методи з'єднання електропроводки. Зараз ринок наповнений новими спеціалізованими матеріалами, які слід використовувати. З'єднання здійснюється в спеціальних коробках.
Провід слід прокладати тільки в вертикальному або горизонтальному напрямку.
При горизонтальному напрямку потрібно відступати 50-100 мм від балок і карнизів, 150 мм від стелі і 150-200 мм від плінтуса, при вертикальному – 100 мм від кутів, прорізів вікон і дверей. Провід ні в якому разі не повинен стикатися з металом, підданий тепловому впливу. Закладають електропроводку в штроби або ж спеціальну гофровану трубу. Після все ховається за шаром обробки.
На майбутнє, щоб не виникло неприємної ситуації, краще зберегти схеми розводки електропроводки. Її якісна заміна в квартирі – запорука спокою і безпеки.
- Основні правила монтажу проводки та встановлення розеток і вимикачів в житловому приміщенніРемонт в квартирі або будинку починається, як правило, з монтажу електропроводки. Від того наскільки грамотно будуть розташовані розетки і вимикачі, а також дотримані правила прокладки проводки залежить комфорт і безпеку жителів даного приміщення.Детальніше