Люмінесцентні світильники та їх особливості
Принцип дії електричних люмінесцентних світильників заснований на світінні парів ртуті, якими заповнений робочий об'єм такого приладу освітлення, при пропусканні електричного розряду. Світіння люмінесцентних ламп дає теплий природний тон, який найкраще сприймається людським оком. Головна перевага таких ламп – їх високий ККД. Звичайна лампа розжарювання переважну частину електроенергії трансформує в теплоту і лише до 8% - у світло, у той час як люмінесцентна лампа при тому ж світловому потоці перетворює світ до 80% енергії. Відповідно, збільшується і термін служби, який може перевершувати аналогічний показник для ламп розжарювання в 20 і більше разів. Таким чином, світильники люмінесцентні по праву відносяться до енергозберігаючих освітлювальних приладів.
Класифікація і вибір світильників
Все різноманіття конструкцій люмінесцентних світильників можна звести до трьох типів:
- стаціонарні – до них відносять вбудовані/врізні, стельові та накладні світильники. Як правило, їх монтують на рівні поверхні. Світильники стельові люмінесцентні знаходять широке застосування в житлових кімнатах, побутових та господарських приміщеннях;
- мобільні, представляють собою переносні світильники, які можна повісити на гачок, поставити на полицю або стіл. Такі прилади освітлення корисні в гаражах, майстернях або підвалах;
- акумуляторні світильники - область їх застосування: склади, будівельні майданчики та інші місця, де немає постійного електропостачання.
Вибір люмінесцентних світильників зазвичай проводять за двома основними параметрами – за типом цоколя, від якого залежить розмір лампи, і по потужності самої люмінесцентної лампи. В стельових світильниках, з метою їх універсалізації, прийнятий єдиний розмір цоколя – Е27. Більш компактні моделі мають цоколь Е14.
Як краще використовувати люмінесцентні світильники?
Для освещения небольших помещений (ванных, прихожих и т.д.), а также комнат, имеющих низкие потолки, целесообразно использовать накладные люминесцентные светильники. Они создают мягкое рассеянное освещение, в котором отсутствуют яркие блики, порой раздражающие глаз. Подвесные потолочные светильники разнообразного исполнения – наиболее универсальный тип приборов подобного класса. Но в первую очередь их следует выбирать для освещения жилых комнат высотой более 2,5 м. Применяемость таких приборов освещения дополнительно можно повысить, если приобретать их на регулируемом подвесе. При купівлі люмінесцентних світильників слід пам'ятати і про їх особливості: наприклад, стельові світильники не варто обладнувати автоматичними вимикачами з датчиками руху, оскільки часті включення/виключення таких освітлювальних приладів ведуть до скорочення термінів їх служби.