Вибір електричних проводів
Правильний вибір кабельних виробів – основна умова для довгого, надійного, безпечного електропостачання будинку.
Зараз проводиться безліч видів продукції з різноманітними ізоляційними матеріалами, перетином жив, допустимими режимами струму.
Починати вибір слід з перетину проводки. Перетин визначається кількістю і потужністю приладів. Довговічність проведення багато в чому залежить від оболонки.
Розглянемо деякі типи кабельних виробів.
Вироби будемо розглядати, виходячи з першої групи маркування. На першому місці знаходиться матеріал для жив, на другому – для ізоляції.
- АВВГ.
Алюміній. Полівінілхлорид. Стаціонарна проводка небажана.
- ВВГ.
Мідь. Полівінілхлорид. Форма жив – кругла і плоска. Можна використовувати в стаціонарній проводці.
Мідь. ПВХ-пластикат. Ця ізоляція не горить. Застосовуються в приміщеннях, на вулиці. Небажано прокладати в землі.
- ЗПС.
Мідь. Поліетилен. Оболонка з світлостійкого поліетилену. Жили скручені. Допустима напруга 660 Ст. Ними можна підключати водяні насоси.
- ПВС.
Мідь. ПВХ-пластикат. Жили скручені. Допустима напруга 380 Ст.
- ПУНП (ПУГНП).
Широко поширена продукція. Не рекомендуються для використання. Деякі виробники виготовляють їх з низьким електричним опором, зменшеним шаром ізоляції, тонкою оболонкою. В ізоляції застосовується вторинна сировина. Радимо відмовитися від таких виробів.
- УЛЕ.
Німецький стандарт. Товста ізоляція.
- ШМ.
Медь. ПВХ-пластикат. Под оболочкой находится невулканизированная резина. Много жил. Допустимое напряжение 660 В. Подходят для укладки в помещениях. Для подземной прокладки не подходят. На улице можно использовать, если на них не попадает солнечный свет.
Выбирая провода, имейте в виду, что провод с двойной изоляцией прослужит в два раза дольше обычного; провода с ПВХ-изоляцией подходят только для помещений; полиэтиленовая изоляция позволяет везде прокладывать провода.
Якість продукції вітчизняних виробників бажає кращого. Іноді буває занижений переріз. Менше, ніж належить, товщина ізоляції.
Перед покупкою кабелю необхідно провести невеликі перевірки такі, як:
• очистити жили і кілька разів інтенсивно зігнути і розігнути (алюміній – 10 разів, мідь – 30 разів), жили не повинні зламатися;
• зачистити жили ножиком, колір повинен бути однорідним і чистим.
Найнадійніший спосіб – купувати продукцію тільки перевірених виробників.